top of page
Polecamy
a-book-g363ee732c_1920.jpg
Nasza biblioteczka
Maj 2022

Polecamy z naszej biblioteczki

oraz pomoce terapeutyczne i logopedyczne

Fundacja Dziewczyny w Spektrum_publikacje.png
Publikacje Fundacji Dziewczyny w Spektrum
Grudzień 2021

Na stronie Fundacji Dziewczyny w spektrum dostępna jest publikacja "Pasjonatki. O dziewczynach w spektrum autyzm" oraz poradniki dla specjalistów i rodziców "Nastolatki LGBT+ w spektrum autyzmu.

Prodeste_meltdown.jpg
Jak zrozumieć i ogarniać meltdown - A. Ławicka
Październik 2021

Nagranie webinaru Aśki Ławickiej "Jak zrozumieć i ogarniać meltdown".

YT: https://www.youtube.com/watch?v=Ng2BoukSEp8

31404348_1797949747178604_4838546414340407296_n.jpg
Publikacje Polskiego Towarzystwa Zespołu Aspergera
Kwiecień 2021

Na stronie Polskiego Towarzystwa Zespołu Aspergera dostępne są linki do publikacji poradników, artykułów i raportów dotyczących osób z ZA:

(Podwyższone) ryzyko w życiu rodziny dziecka z zespołem Aspergera.

Czarno-biało – nauczyciele w oczach rodziców dzieci z zespołem Aspergera.

Wybrane problemy i dylematy etyczne w badaniach z udziałem rodziców dzieci z zespołem Aspergera.

Szkoła włączająca czy wyłączająca? – rzeczywistość szkolna widziana oczami rodziców dzieci z ZA.

Mam dziecko z niepełnosprawnością. Poradnik dla rodziców.

Mam dziecko z zespołem Aspergera. :) Poradnik dla rodziców.

Sytuacja dzieci z zespołem Aspergera. Raport z badań 2014.

Ulotka OzA 1 strona.jpg
Ulotka OzA 2strona.jpg
Gdański projekt OzA
Sierpień 2020

Od kwietnia 2019 r. uczestnicy projektu „OzA korzystają z bezpłatnych form pomocy w projekcie: "Testowanie gdańskiego modelu wsparcia dorosłych Osób z Autyzmem”, dzięki inicjatywie Miasta Gdańska oraz dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS .

 

Gdański projekt potrwa do marca 2022 roku. Jest to czas uzyskania dodatkowego wsparcia ale też oceny, czy przygotowana w ramach projektu oferta pomocy dla pełnoletnich osób z autyzmem sprzężonym z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla ich rodziców jest odpowiednia lub czy wymaga modyfikacji. Dalsze wprowadzanie zmian w systemie opieki nie powinno odbywać się bez współpracy z samorzecznikami - osobami z autyzmem i ich rodzinami.

 

Uczestnictwo w projekcie, którego partnerami są Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym oraz Fundacja „Pomóż Mi Żyć”, umożliwia m.in. uzyskanie przez osobę z autyzmem pomocy asystenta lub trenera pracy, udział w kursach zawodowych lub zajęciach środowiskowych i terapeutycznych w Specjalistycznym Domu Samopomocy, czy całodobowych formach mieszkalnictwa.

 

Oferta dla rodziców i opiekunów obejmuje usługi wytchnieniowe, aktywizację zawodową i udział w grupie wsparcia.

 

Ważnym elementem gdańskiego modelu pomocy jest także podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, jak również integracja środowiska rodzin, specjalistów, organizacji pozarządowych i instytucji pracujących w obszarze zdrowia psychicznego i pomocy osobom z niepełnosprawnością. Zachęcamy do udziału w projekcie i tworzenia w Gdańsku silnej sieci wsparcia dla osób z autyzmem!

 

Rekrutacja jest otwarta i prowadzona przez cały czas trwania projektu. Kontakt z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku pod nr tel.   58 347 82 66.

Kotwica 1
NIK logo.jpg
Raport NIK o wsparciu osób z autyzmem
Czerwiec 2020

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o wsparciu osób z autyzmem i zespołem Aspergera w przygotowaniu do samodzielnego funkcjonowania:

Asystent ucznia.png
Rola i zadania asystenta.png
Asystent ucznia - ORE
Październik 2019

Asystent ucznia. Wsparcie czy ograniczenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w edukacji włączającej - publikacja Moniki Gołubiew-Koniecznej. Autorka omawia rolę i zadania asystenta, porównując je z zakresem działań pedagoga specjalnego i pomocy nauczyciela.

POBIERZ - Asystent ucznia....pdf

Raport_wykluczone.png
Wykluczone i odizolowane
Czerwiec 2019

Raport o wykluczeniu ze szkół i uczniów z niepełnosprawnościami, przygotowany przez Monikę Mamulską. PRZECZYTAJCIE!

https://www.akcjademokracja.pl/szkola-dla-wszystkich/raport/

Mam dziecko z ZA.png
Mam dziecko z zespołem Aspergera :) Poradnik dla rodziców
Kwiecień 2019

Poradnik dla rodziców - wydany w ramach projektu Polskiego Towarzystwa Zespołu Aspergera.

Autorzy: Grzegorz Całek, Halina Łuszczak, Halina Jankowska.

logo-swiatełko-dla-dzieci.jpg
Bajki bez barier - światełko dla dzieci
Grudzień 2018

Na stronie Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” dostępna jest seria bajek psychoedukacyjnych skierowanych do dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Każda dotyczy innej niepełnosprawności, m. in. Zespołu Aspergera, Autyzmu, ADHD, Epilepsji, Zespołu Downa, Niepełnosprawności ruchowej, Zaburzeń mowy, Niedosłuchu, Cukrzycy oraz Klasy integracyjnej. Dostępnych jest już 26 książeczek. Wszystkie warto przeczytać.

Do pobrania na stronie: swiatelkodladzieci.pl

oni_są_wsrod_nas_1.png
Dziecko z autyzmem i zespołem Aspergera w szkole i przedszkolu - ORE
Kwiecień 2018

Informacje dla pedagogów i opiekunów z serii "One są wśród nas" przygotowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE. Zapraszamy do lektury.

NIK logo.jpg
Raport NIK o kształceniu uczniów z niepełnosprawnościami
Styczeń 2018

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o kształceniu uczniów z niepełnosprawnościami:

Gadki.png
GADKI czyli proste rozmowy na trudne tematy
Wrzesień 2017

Polecamy film animowany z kampanii społecznej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę nt. zagrożeń i przemocy seksualnej GADKI z psem - podpatrzone na warsztacie o seksualności z cyklu "Mam dziecko z autyzmem".

Gdy mówisz „nie”, to znaczy „nie”, Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy, Dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją, Koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie, Intymne części ciała są szczególnie chronione.

Na stronie www.gadki.fdds.pl wiele informacji o  tym, że warto z dziećmi rozmawiać oraz jak rozpocząć 'Gadki': o mówieniu NIE, o szukaniu pomocy, o sekretach, że ciało jest nasze, o intymnych częściach ciała.

Uczen_z_zespolem_Aspergera_w_szkole_ogol
Uczeń z zespołem Aspergera w szkole ogólnodostępnej
Kwiecień 2017

To poradnik przygotowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Zapraszamy do lektury.

POBIERZ - Uczeń z zespołem Aspergera w szkole ogólnodostępnej.pdf

 

Na stronie www.ore.edu.pl  w zakładce Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi / Autyzm i zespół Aspergera jest wiele opracowań i poradników dotyczących potrzeb edukacyjnych dzieci z niepełnosprawnościami.

 

Podręcznik.jpg
Mam zespół Aspergera - Podręcznik dla uczniów i nauczycieli
Grudzień 2016

Elektroniczna wersja podręcznika dla uczniów i uczennic, nauczycieli i  nauczycielek, rodziców i  osób zainteresowanych autyzmem - pt. "Mam Zespół Aspergera" autorstwa Karoliny Dyrdy i Joli Rosińskiej .

Koci świat.png
"Koci świat" Katji Schrodinger
Grudzień 2016

"Moja książka nie opowiada o cudownych dietach ani terapiach. Nie leczy, ale informuje. Do tego jest całkowicie za darmo. Chcesz wiedzieć, jak to jest być osobą z ASD? Dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej? Ściagniej pdf i przeczytaj. Nie pożałujesz."

W ten sposób Katja Schrodinger zachęca do przeczytania swojej książki. Polecamy.

bajki-dla-dzieci-zasypianki2.jpg
Sówka Kamila - Bajka na temat autyzmu i akceptacji odmienności.
Grudzień 2018

Na stronie bajki-zasypianki.pl dostępne są terapeutyczne Bajki pomagajki Pawła Księżyka. Szczególnie polecamy Bajkę "Sówka Kamila" na temat rozumienia i akceptacji odmienności.

Fragment: Kamil nie był zadowolony z tego, że spędzi w tym roku całe wakacje na wsi u Dziadka i Babci. Co można robić przez dwa miesiące, gdy wokół pola i lasy, a w sąsiedztwie tylko kilka domów? Nawet konsoli do gier nie było (…) Ciąg dalszy TUTAJ.

kosmita.png
Kosmita - książka dla 'rodzin z autyzmem'
Kwiecień 2016

Ola niecierpliwie czeka na pojawienie się braciszka. Kacperek wywraca jej świat do góry nogami, a wkrótce w słowniku pojawia się nowe pojęcie – AUTYZM.

"Kosmita" to książka Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel, powstała z inicjatywy ING Banku Śląskiego. Książka adresowana jest do rodzeństwa i rodzin dzieci autystycznych.

​Książka dostępna jest na stronie: https://www.ingdzieciom.pl

bottom of page