Terapie
Wcześnie podjęta terapia może pomóc dziecku i poprawić jego funkcjonowanie. Podejmujmy działania terapeutyczne z rozwagą i korzyścią dla naszych dzieci, z poszanowaniem ich neuroróżnorodności.
Terapia Integracji Sensorycznej
Zaburzenia SI to nieprawidłowości w odbieraniu i interpretacji bodźców sensorycznych. W efekcie dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi (reakcji) na poddawane wrażenia zmysłowe. Terapia SI to zespół działań – ćwiczeń, zabaw i aktywności, które mają za zadanie wyzwalanie konkretnych reakcji sensorycznych, dzięki czemu następuje poprawa organizacji wrażeń zmysłowych.
Zajęcia SI polegają na dostarczaniu kontrolowanej dawki doznań sensorycznych, których intensywność jest dostosowana do charakteru i nasilenia zaburzeń. Bardzo ważne jest, aby terapia przebiegała w przyjaznej atmosferze, poczuciu współuczestnictwa.
W trakcie zajęć SI często stosuje się ćwiczenia mające na celu wyciszenie. Zalecane są również w domu. Głęboki ucisk może powodować, m.in: wzrost poziomu serotoniny która powoduje naturalne wyciszenie ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku dzieci hiperaktywnych stymulacja proprioceptywna jest podstawą terapii SI.
Przykłady technik wyciszających: masaż uciskowy, wałkowanie i dociskanie ciała, masaż z wykorzystaniem kołderki obciążeniowej, zawijanie ciała w koc,
kompensacja stawów, mocne przytulanie, powolny, rytmiczny ruch liniowy, zabawy z gniotkami, ciepła kąpiel, zmniejszenie ilości bodźców (światło, zapachy, dźwięki).
Terapia neurotaktylna
Terapia Neurotaktylna polega na stymulacji zmysłu dotyku poprzez wykorzystanie naturalnych, neurofizjologicznych zasobów czuciowo-ruchowych organizmu.
Uaktywnia mechanizmy odpowiedzialne za prawidłowe napięcie mięśni, organizuje dotykowy odbiór bodźców, ponieważ łączy się z naszym systemem sensorycznym. Pozwala zoptymalizować pracę układu nerwowego, w tym pobudza i stymuluje łańcuchy biomechaniczne kostno-mięśniowo-powięziowe do aktywności motoryki małej, średniej i dużej, kształtuje świadomość kinestetyczną, poprawia samopoczucie dotykowe, aktywizuje odruch więzi, stymuluje wyższe czynności poznawcze.